адреса
Гимназија и стручна школа  „Светозар Милетић“
Трг проф. Миливоја Туторова бр. 4, 21480 Србобран
Телефон и E-mail

секретар: 021/730 155
директор/педагог: 021/731 219
зборница: 021/730 679

gimnazissrbobran@mts.rs

Мени

Организација рада

Корисни линкови

ГИМНАЗИЈА И СТРУЧНА ШКОЛА „СВЕТОЗАР МИЛЕТИЋ“, СРБОБРАН

На седници Народног одбора општине Србобран од 4. априла 1962. године је донета одлука о оснивању гимназије, која ће носити званичан назив: Гимназија „Светозар Милетић“ Србобран. У то време је мало школа и јавних установа носило име Светозара Милетића, нашег великана из културе и историје, вође и борца за српска права и србобранска гимназија је једна од првих школа у Војводини која ће носити ово славно име.

Школа је почела са радом од нуле, са наставним училима из основне школе, која нису била довољна за гимназију. Ученици су прихватили предлог да бербом кукуруза на имању Пољопривредног комбината „Елан“ зараде новац за школску библиотеку и средства за рад. Убрзо се увидело да гимназији треба нова школска зграда, јер са повећањем броја одељења неће бити могућ рад у просторијама основне школе. Темељ нове зграде гимназије ударен је 4. маја 1963. године. Зидање зграде је полако напредовало, али су недостајали радници, па су ученици на предлог директора прихватили да преко лета помогну у радовима. У јесен 1964. године се усељава намештај и учила, а 23. новембра у 8 сати је почела настава. Борислав Јојкић, дежурни професор, забележио је у књигу дежурства овај дан као „Дан први“. Свечано отварање школе је одржано 29. новембра.

У наредних 40 година школа се константно развијала, унапређивала, са променом у смеровима и многим активностима. Изнедрила је многобројне високообразоване људе, који данас доприносе друштву у разним сферама живота.

Данас, школа броји девет одељења и 138 ученика, а у наредним годинама очекује се и повећање броја ученика.

Смерови који постоје у школи су: гимназија (општи тип), фризер, туристички техничар, као и генерација трговаца, чији смер неће бити доступан од следеће школске године.

Ученици наше школе, већ генерацијама учествују у многим ваннаставним активностима, такмичењима, како општинским тако и републичким и конкурсима, на којима нижу успехе и освајају награде.